13/2025
1. Acheteur
1.1.
Acheteur
Nom officiel: Thisted Kommune
Forme juridique de l’acheteur: Autorité régionale
Activité du pouvoir adjudicateur: Services d’administration générale
2. Procédure
2.1.
Procédure
Titre: Vandløbsvedligeholdelse i Thisted Kommune
Description: Vedligeholdelsen omfatter regelmæssig grødeskæring og kantslåning i Thisted Kommune
Identifiant de la procédure: 3f4ab4bb-75da-4de3-a15f-f3445b574b12
Identifiant interne: 388060
Type de procédure: Ouverte
2.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
2.1.2.
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
Informations complémentaires: Thisted Kommune
2.1.3.
Valeur
Valeur estimée hors TVA: 10 500 000,00 DKK
2.1.4.
Informations générales
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
2.1.5.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Nombre maximal de lots pour lesquels un soumissionnaire peut présenter une offre: 4
Conditions du marché:
Nombre maximal de lots pouvant être attribués à un soumissionnaire dans le cadre de marchés: 4
2.1.6.
Motifs d’exclusion
Coupable d’une faute professionnelle grave: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Conflit d’intérêt créé par sa participation à la procédure de passation de marché: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Association directe ou indirecte à la préparation de cette procédure de passation de marché: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Coupable de fausses déclarations, non-communication, n’a pas été en mesure de fournir les documents requis et a obtenu des informations confidentielles de la présente procédure: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Motifs d’exclusion purement nationaux: Udbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Infractions terroristes ou infractions liées aux activités terroristes: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Paiement des cotisations de sécurité sociale: Ordregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Paiement d’impôts et taxes: Ordregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Participation à une organisation criminelle: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Blanchiment de capitaux ou financement du terrorisme: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Fraude: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Travail des enfants et autres formes de traite des êtres humains: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Corruption: En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
5. Lot
5.1.
Lot: LOT-0001
Titre: Vandløbsvedligeholdelse i Thisted Kommune Entreprise 2
Description: Regelmæssig vedligeholdelse af vandløb i Thisted Kommune
Identifiant interne: 388065
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
Nomenclature supplémentaire (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
5.1.2.
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
Informations complémentaires: Thisted Kommune
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 01/04/2025
Autre durée: Illimité
5.1.4.
Renouvellement
Nombre maximal de renouvellements: 0
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): oui
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Samlet årsomsætning
Description: Tilbudsgiver skal oplyse omsætningen for det seneste afsluttede regnskabsår ved tidspunktet for tilbudsfristen Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Specifik årsomsætning
Description: Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Erhvervsansvarsforsikring
Description: Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har en gyldig erhvervs- og ansvarsforsikring
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type
Description: Referencer for lignede opgaver udført indenfor de seneste 3 år Indenfor de seneste 3 år skal der være udført vandløbsvedligeholdelse på minimum 25 km vandløb pr. år. For entreprise 1 og 3 gælder dette krav både maskinel vedligeholdelse og manual vedligeholdes, hvis entreprise 2 og 4 gælder det kun manuel vedligeholdelse, for entreprise 4 gælder yderligere, at hvis ordregiver beslutter, at en del af entreprisen skal vedligeholdes med grødeskæringsbåd, skal den tilbudsgiver, der tildeles arbejdet kunne dokumentere at de indenfor de seneste 3 år har udført minimum 25 km grødeskæring med grødeskæringsbåd samlet for alle 3 år.
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Utilisation de ce critère: Utilisé
5.1.10.
Critères d’attribution
Critère:
Type: Qualité
Description: Kvalitet vil blive evalueret ud fra følgende delkriterier : Organisering af arbejdet mv 40% - procesbeskrivelse og teknisk kapabilitet 40 % - arbejdssikkerhed og miljø 10% samt samarbejde og udvikling 10% - nærmere beskrevet i udbudsbetingelserne
Pondération (pourcentage, valeur exacte): 60
Critère:
Type: Prix
Description: DKK
Pondération (pourcentage, valeur exacte): 40
5.1.11.
Documents de marché
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: danois
Catalogue électronique: Autorisée
Variantes: Non autorisée
Date limite de réception des offres: 17/02/2025 12:00:00 (UTC+1)
Date limite de validité de l’offre: 6 Mois
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: non
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
Montage financier: _DEFAULT_VALUE_CHANGE_ME_
Informations relatives aux délais de recours: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Pas d’accord-cadre
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Klagenævnet for Udbud
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché: Thisted Kommune
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
5.1.
Lot: LOT-0002
Titre: Vandløbsvedligeholdelse i Thisted Kommune Entreprise 3
Description: Regelmæssig vedligeholdelse af vandløb i Thisted Kommune
Identifiant interne: 388066
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
Nomenclature supplémentaire (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
5.1.2.
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
Informations complémentaires: Thisted Kommune
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 01/04/2025
Autre durée: Illimité
5.1.4.
Renouvellement
Nombre maximal de renouvellements: 0
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): oui
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Samlet årsomsætning
Description: Tilbudsgiver skal oplyse omsætningen for det seneste afsluttede regnskabsår ved tidspunktet for tilbudsfristen Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Specifik årsomsætning
Description: Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Erhvervsansvarsforsikring
Description: Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har en gyldig erhvervs- og ansvarsforsikring
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type
Description: Referencer for lignede opgaver udført indenfor de seneste 3 år Indenfor de seneste 3 år skal der være udført vandløbsvedligeholdelse på minimum 25 km vandløb pr. år. For entreprise 1 og 3 gælder dette krav både maskinel vedligeholdelse og manual vedligeholdes, hvis entreprise 2 og 4 gælder det kun manuel vedligeholdelse, for entreprise 4 gælder yderligere, at hvis ordregiver beslutter, at en del af entreprisen skal vedligeholdes med grødeskæringsbåd, skal den tilbudsgiver, der tildeles arbejdet kunne dokumentere at de indenfor de seneste 3 år har udført minimum 25 km grødeskæring med grødeskæringsbåd samlet for alle 3 år.
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Description: Ikke anvendt
Utilisation de ce critère: Non utilisé
5.1.11.
Documents de marché
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: danois
Catalogue électronique: Autorisée
Variantes: Non autorisée
Date limite de réception des offres: 17/02/2025 12:00:00 (UTC+1)
Date limite de validité de l’offre: 6 Mois
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Non
Un accord de confidentialité est requis: non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: non
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
Montage financier: _DEFAULT_VALUE_CHANGE_ME_
Informations relatives aux délais de recours: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Pas d’accord-cadre
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Klagenævnet for Udbud
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché: Thisted Kommune
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
5.1.
Lot: LOT-0003
Titre: Vandløbsvedligeholdelse i Thisted Kommune Entreprise 4
Description: Regelmæssig vedligeholdelse af vandløb i Thisted Kommune
Identifiant interne: 388067
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
Nomenclature supplémentaire (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
5.1.2.
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
Informations complémentaires: Thisted Kommune
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 01/04/2025
Autre durée: Illimité
5.1.4.
Renouvellement
Nombre maximal de renouvellements: 0
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): oui
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Samlet årsomsætning
Description: Tilbudsgiver skal oplyse omsætningen for det seneste afsluttede regnskabsår ved tidspunktet for tilbudsfristen Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Specifik årsomsætning
Description: Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Erhvervsansvarsforsikring
Description: Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har en gyldig erhvervs- og ansvarsforsikring
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type
Description: Referencer for lignede opgaver udført indenfor de seneste 3 år Indenfor de seneste 3 år skal der være udført vandløbsvedligeholdelse på minimum 25 km vandløb pr. år. For entreprise 1 og 3 gælder dette krav både maskinel vedligeholdelse og manual vedligeholdes, hvis entreprise 2 og 4 gælder det kun manuel vedligeholdelse, for entreprise 4 gælder yderligere, at hvis ordregiver beslutter, at en del af entreprisen skal vedligeholdes med grødeskæringsbåd, skal den tilbudsgiver, der tildeles arbejdet kunne dokumentere at de indenfor de seneste 3 år har udført minimum 25 km grødeskæring med grødeskæringsbåd samlet for alle 3 år.
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Description: Ikke anvendt
Utilisation de ce critère: Non utilisé
5.1.11.
Documents de marché
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: danois
Catalogue électronique: Autorisée
Date limite de réception des offres: 17/02/2025 12:00:00 (UTC+1)
Date limite de validité de l’offre: 6 Mois
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: non
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
Montage financier: _DEFAULT_VALUE_CHANGE_ME_
Informations relatives aux délais de recours: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Pas d’accord-cadre
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Klagenævnet for Udbud
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché: Thisted Kommune
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
5.1.
Lot: LOT-0004
Titre: Vandløbsvedligeholdelse i Thisted Kommune Entreprise 1
Description: Regelmæssig vedligeholdelse af vandløb i Thisted Kommune
Identifiant interne: 388068
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
Nomenclature supplémentaire (cpv): 90700000 Services relatifs à l'environnement
5.1.2.
Lieu d’exécution
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 01/04/2025
Autre durée: Illimité
5.1.4.
Renouvellement
Nombre maximal de renouvellements: 0
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): oui
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Samlet årsomsætning
Description: Tilbudsgiver skal oplyse omsætningen for det seneste afsluttede regnskabsår ved tidspunktet for tilbudsfristen Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Specifik årsomsætning
Description: Det er et mindstekrav, at Tilbudsgivers årlige omsætning er det dobbelte af hver entreprises/delkontrakts estimerede omsætning svarende til en omsætning: Entreprise 1 – DKK 1. 250.000 Entreprise 2 – DKK 1. 200.000 Entreprise 3 – DKK 800.000 Entreprise 4 – DKK 2. 000.000
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Erhvervsansvarsforsikring
Description: Det er et mindstekrav, at tilbudsgiver har en gyldig erhvervs- og ansvarsforsikring
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: For så vidt angår tjenesteydelseskontrakter: udførelse af tjenesteydelser af den anførte type
Description: Referencer for lignede opgaver udført indenfor de seneste 3 år Indenfor de seneste 3 år skal der være udført vandløbsvedligeholdelse på minimum 25 km vandløb pr. år. For entreprise 1 og 3 gælder dette krav både maskinel vedligeholdelse og manual vedligeholdes, hvis entreprise 2 og 4 gælder det kun manuel vedligeholdelse, for entreprise 4 gælder yderligere, at hvis ordregiver beslutter, at en del af entreprisen skal vedligeholdes med grødeskæringsbåd, skal den tilbudsgiver, der tildeles arbejdet kunne dokumentere at de indenfor de seneste 3 år har udført minimum 25 km grødeskæring med grødeskæringsbåd samlet for alle 3 år.
Utilisation de ce critère: Utilisé
Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Description: Ikke anvendt
Utilisation de ce critère: Non utilisé
5.1.11.
Documents de marché
Langues dans lesquelles les documents de marché sont officiellement disponibles: danois
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: danois
Catalogue électronique: Autorisée
Description de la garantie financière: Garantien skal være på 15 % af den årlige entreprisesum for hver entreprise.
Date limite de réception des offres: 17/02/2025 12:00:00 (UTC+1)
Date limite de validité de l’offre: 6 Mois
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: non
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
Montage financier: _DEFAULT_VALUE_CHANGE_ME_
Informations relatives aux délais de recours: I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Pas d’accord-cadre
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Klagenævnet for Udbud
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché: Thisted Kommune
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
TED eSender: Comdia ApS
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Nom officiel: Thisted Kommune
Numéro d’enregistrement: 29189560
Adresse postale: Asylgade 30
Ville: Thisted
Code postal: 7700
Subdivision pays (NUTS): Nordjylland (DK050)
Pays: Danemark
Point de contact: Susanne Jeppesen
Téléphone: +45 99171717
Rôles de cette organisation:
Acheteur
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché
8.1.
ORG-1000
Nom officiel: Comdia ApS
Numéro d’enregistrement: 33501404
Adresse postale: Lindvedvej 73
Ville: Odense S
Code postal: 5260
Subdivision pays (NUTS): Fyn (DK031)
Pays: Danemark
Téléphone: +45 7199 3672
Rôles de cette organisation:
TED eSender
8.1.
ORG-1001
Nom officiel: Klagenævnet for Udbud
Numéro d’enregistrement: 37795526
Adresse postale: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Ville: Viborg
Code postal: 8800
Subdivision pays (NUTS): Vestjylland (DK041)
Pays: Danemark
Téléphone: +45 7240 5600
Rôles de cette organisation:
Organisation chargée des procédures de recours
8.1.
ORG-1002
Nom officiel: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Numéro d’enregistrement: 10294819
Adresse postale: Carl Jacobsens Vej 35
Ville: Valby
Code postal: 2500
Subdivision pays (NUTS): Københavns omegn (DK012)
Pays: Danemark
Téléphone: +45 4171 5000
Rôles de cette organisation:
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours
11. Informations relatives à l’avis
11.1.
Informations relatives à l’avis
Identifiant/version de l’avis: 28f686b8-c1dc-444a-b968-ae55a97efbc7 - 01
Type de formulaire: Mise en concurrence
Type d’avis: Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Sous-type d’avis: 16
Date d’envoi de l’avis: 16/01/2025 16:26:27 (UTC+1)
Langues dans lesquelles l’avis en question est officiellement disponible: danois
11.2.
Informations relatives à la publication
Numéro de publication de l’avis: 36629-2025
Numéro de publication au JO S: 13/2025
Date de publication: 20/01/2025
|
|