Inscrivez-vous 01 49 36 46 20
appel-offre
appel-offre
 
            
Date de publication : 03/02/2025
Date de péremption : 31/12/2025
Type de procédure : Non spécifié
Type de document : Avis de préinformation ou avis périodique indicatif utilisé comme appel à la concurrence – régime assoupli
Finlande
appel-offre

Finlande - Services de restaurant et services de personnel en salle - Ateriapalvelut 2025 (00747)

2025/S 2025-071396  (Voir l'avis original TED)
 
 
V  E  R  S  I  O  N      F  R  A  N  C  A  I  S  E
23/2025
71396-2025 - Mise en concurrence
Finlande – Services de restaurant et services de personnel en salle – Ateriapalvelut 2025 (00747)
OJ S 23/2025 03/02/2025
Avis de préinformation ou avis périodique indicatif utilisé comme appel à la concurrence – régime assoupli
Services

   1.  Acheteur
1.1.
Acheteur
Nom officiel: Hansel Oy
Adresse électronique: kilpailutus@hansel.fi
Forme juridique de l’acheteur: Organisme de droit public
L’acheteur est une entité adjudicatrice
Activité du pouvoir adjudicateur: Services d’administration générale

   2.  Procédure
2.1.
Procédure
Titre: Ateriapalvelut 2025 (00747)
Description: Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohteena ovat ateriapalvelut Hansel Oy:n asiakkaille. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde". DPS:n keston aikana kaikki kiinnostuneet ehdokkaat voivat tehdä siihen osallistumishakemuksen. DPS on voimassa hankintailmoituksessa ilmoitettuun päivään asti, ellei sitä keskeytetä tai muuteta DPS:n voimassaollessa. Hansel Oy:n asiakkaat toteuttavat hankinnat DPS:ään hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla, jotka voivat ajoittua DPS:n koko hankintavaiheen ajalle. DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen
   3. 3.2025 ja päättyy DPS:n voimassaoloajan päättyessä. Hankintasopimukset voivat olla voimassa enintään kuusi (6) vuotta, kuitenkin siten, että kaikki hankintasopimukset päättyvät viimeistään 31.12.2036 DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN LAAJUUS Dynaamisen hankintajärjestelmän ennakoitu kokonaisarvo on enintään 150 000 000 euroa (ilman arvonlisäveroa).
Identifiant de la procédure: 3c99839d-1ca6-4bd9-b563-d5cb1e77b3aa
Identifiant interne: HANSEL DPS 00747
2.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 55300000 Services de restaurant et services de personnel en salle
Nomenclature supplémentaire (cpv): 55000000 Services d'hôtellerie, de restauration et de commerce au détail, 55500000 Services de cantine et service traiteur, 70332000 Services d'immobilier non résidentiel, 79992000 Services de réception, 90910000 Services de nettoyage
2.1.4.
Informations générales
Informations complémentaires: Hankintamenettely on hankintalain (1397/2026) 49 §:n mukainen dynaaminen hankintajärjestelmä. Dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisten kilpailutusten tuloksena syntyy hankintasopimuksia että käyttöoikeussopimuksia.
Base juridique:
Directive 2014/23/UE
2.1.6.
Motifs d’exclusion
Participation à une organisation criminelle: Tarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Corruption: Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa
Fraude: Tarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa
Infractions terroristes ou infractions liées aux activités terroristes: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa
Blanchiment de capitaux ou financement du terrorisme: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Travail des enfants et autres formes de traite des êtres humains: Tarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa
Paiement d’impôts et taxes: Tarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Paiement des cotisations de sécurité sociale: Tarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Motifs d’exclusion purement nationaux: Tarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-,päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta tai luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit environnemental: Tarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit social: Tarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit du travail: Tarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Conflit d’intérêt créé par sa participation à la procédure de passation de marché: Tarjoajan osallistumisesta hankintamenettelyyn aiheutuu eturistiriitoja.
Association directe ou indirecte à la préparation de cette procédure de passation de marché: Tarjoaja tai tarjoajaan liittyvä yritys on antanut ostajalle neuvoja tai muulla tavoin osallistunut hankintamenettelyn valmisteluun.
Résiliation, dommages et intérêts ou autres sanctions comparables: Tarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Coupable de fausses déclarations, non-communication, n’a pas été en mesure de fournir les documents requis et a obtenu des informations confidentielles de la présente procédure: Tarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista. a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta, b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja, c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Faillite: Tarjoaja on konkurssissa.
Insolvabilité: Tarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Concordat: Tarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
Situation analogue à la faillite prévue dans la législation nationale: Tarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.
Biens administrés par un liquidateur: Tarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
État de cessation d’activités: Tarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
Coupable d’une faute professionnelle grave: Tarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Accords avec d’autres opérateurs économiques en vue de fausser la concurrence: Tarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.

   5.  Lot
5.1.
Lot: LOT-0000
Titre: Ateriapalvelut 2025 (00747)
Description: Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohteena ovat ateriapalvelut Hansel Oy:n asiakkaille. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde". DPS:n keston aikana kaikki kiinnostuneet ehdokkaat voivat tehdä siihen osallistumishakemuksen. DPS on voimassa hankintailmoituksessa ilmoitettuun päivään asti, ellei sitä keskeytetä tai muuteta DPS:n voimassaollessa. Hansel Oy:n asiakkaat toteuttavat hankinnat DPS:ään hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla, jotka voivat ajoittua DPS:n koko hankintavaiheen ajalle. DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen
   3. 3.2025 ja päättyy DPS:n voimassaoloajan päättyessä. Hankintasopimukset voivat olla voimassa enintään kuusi (6) vuotta, kuitenkin siten, että kaikki hankintasopimukset päättyvät viimeistään 31.12.2036 DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN LAAJUUS Dynaamisen hankintajärjestelmän ennakoitu kokonaisarvo on enintään 150 000 000 euroa (ilman arvonlisäveroa).
Identifiant interne: 2025-019835-LOT-0001
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Services
Nomenclature principale (cpv): 55300000 Services de restaurant et services de personnel en salle
Nomenclature supplémentaire (cpv): 55000000 Services d'hôtellerie, de restauration et de commerce au détail, 55500000 Services de cantine et service traiteur, 70332000 Services d'immobilier non résidentiel, 79992000 Services de réception, 90910000 Services de nettoyage
5.1.2.
Lieu d’exécution
Pays: Finlande
N’importe où dans le pays donné
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché en question convient aussi aux petites et moyennes entreprises (PME)
5.1.7.
Marché public stratégique
Méthode utilisée pour réduire l’incidence environnementale: La transition vers une économie circulaire
Objectif social promu: Devoir de diligence en matière de droits de l’homme dans les chaînes d’approvisionnement mondiales
Objectif social promu: Possibilités d’emploi des chômeurs de longue durée, des personnes défavorisées et/ou des personnes handicapées
Objectif social promu: Conditions de travail équitables
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Nom: Kaupparekisterimerkintä
Description: Tarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin kaupparekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: Referenssit
Description: Ehdokkaan tekniseen ja ammatilliseen pätevyyteen liittyvät ehdokkaan kokemukselle asetetut vaatimukset on esitetty osallistumispyynnön liitteessä ”Referenssit”. Ehdokkaan tulee täyttää kaikki ehdokkaan kokemukselle asetetut referenssivaatimukset. Ehdokkaan tulee täyttää osallistumispyynnön liitteenä oleva ”Referenssit”-lomake siinä esitettyjen ohjeiden ja vaatimusten mukaisesti. "Referenssit"-lomake on ladattava osallistumishakemuksen liitteeksi sähköisen kilpailutusjärjestelmän välilehdelle ''Muut ehdot''. Jos osallistumishakemus tehdään ryhmittymänä, ryhmittymän jäsenet voivat täyttää vaatimuksen yhdessä. Jos ehdokas vetoaa muiden yksiköiden voimavaroihin (voimavarayksiköt) vaatimuksen täyttämiseksi, ehdokas yhdessä voimavarayksiköidensä kanssa voi täyttää vaatimuksen. Muiden yksiköiden kokemukseen liittyviä voimavaroja voidaan käyttää hyväksi vain, jos kyseiset muut yksiköt osallistuvat hankinnan kohteena olevien palveluiden tuottamiseen.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité économique et financière
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: Laadunvarmistus
Description: Hankinnan kohteena olevien palvelujen toimittamisessa noudatetaan laadunvarmistustoimenpiteitä. Ehdokkaalla ja sen alihankkijalla (siltä osin kun alihankkija osallistuu palveluiden tuottamiseen) on käytössään laadunvarmistusmenetelmä, joka kattaa hankinnan kohteena olevien palveluiden toimittamisen. Ehdokkaan tulee antaa selvitys laadunvarmistustoimenpiteistään koskien seuraavia kohtia: - Miten asiakaskohteen reklamaatiot käsitellään? - Millaisia ovat asiakaspalvelun ja asiakasyhteistyön perusperiaatteet? - Miten kohteen asiakaspalautteen kerääminen ja käsittely on järjestetty? Selvitys: Selvitys tulee antaa osallistumispyynnön liitteenä olevalla lomakkeella "Laadunvarmistustoimenpiteet". Ehdokkaan tulee ladata selvitys osallistumishakemuksen liitteeksi kohdassa ”Muut ehdot”. Selvitys liitetään DPS-sopimuksen liitteeksi.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: Ympäristöasioiden hallintatoimenpiteet
Description: Hankinnan kohteena olevien palvelujen toimittamisessa noudatetaan ympäristöasioiden hallintatoimenpiteitä. Ehdokkaalla tai sen alihankkijalla (siltä osin kun alihankkija osallistuu palvelujen tuottamiseen) on käytössään ympäristöasioiden hallintatoimenpiteitä, jotka kattavat hankinnan kohteena olevien palveluiden tuottamisen. Ehdokkaan tulee liittää osallistumishakemukseensa selvitys palvelun suorittamisessa toteutettavista ympäristöasioiden hallintatoimenpiteistä, jotka ehdokas kuvaa hankinnan kohteena olevien palvelujen osalta. - Miten ehdokas vähentää hävikkiä ja jätteen syntymistä toiminnassaan? - Miten ehdokas huomioi ja edistää vastuullisesti tuotettujen raaka-aineiden käyttöä elintarvikehankinnoissaan? Vastuullisesti tuotettuja raaka-aineita ovat esim. luomu, reilukauppa, sydänmerkki, MSC ja UTZ. - Miten ehdokas edistää vastuullisten työmenetelmien, kuten työturvallisten ja ympäristöystävällisten aineiden ja välineiden käyttöä? - Miten ehdokas edistää energiatehokkaiden työskentelytapojen käyttöä henkilöstönsä koulutuksella, materiaalihankinnoillaan ja työtapojensa ja prosessiensa kehittämisessä? Selvitys: Selvitys tulee antaa osallistumispyynnön liitteenä olevalla lomakkeella "Ympäristöasioiden hallintatoimenpiteet". Ehdokkaan tulee ladata selvitys osallistumishakemuksen liitteeksi kohdassa ”Muut ehdot”. Selvitys liitetään DPS-sopimuksen liitteeksi.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Vastuuvakuutus
Description: Ehdokkaalla tulee olla koko dynaamisen hankintajärjestelmän ja hankintasopimuksen voimassaolon ajan voimassa vakuutusmäärältään vähintään 1 000 000 euron suuruinen toiminnan vastuuvakuutus, joka koskee hankinnan kohteena olevaa toimintaa. Vakuutuksen on katettava mm. laiterikot, vesivahingot, tulipalot Asiakkaan tiloissa .Jos osallistumishakemus tehdään ryhmittymänä, tulee kaikilla ryhmittymän jäsenillä olla tämän vaatimuksen mukainen vastuuvakuutus. Todistus toiminnan vastuuvakuutuksesta on ladattava osallistumishakemuksen liitteeksi sähköisen kilpailutusjärjestelmän välilehdelle ''Muut ehdot'' sille varattuun kohtaan.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Riskiluokka
Description: Ehdokkaalla on oltava riittävä vakavaraisuus, taloudellinen kantokyky sekä maksukyky DPS:n kohteena olevien tuotteiden toimittamiseen ja palvelujen tuottamiseen. Ehdokkaan taloudellinen tilanne voidaan katsoa riittäväksi, jos sen riskiluokitus Suomen Asiakastieto Oy:n Riskimittarin riskiluokituksessa on 1-3. Ehdokkaan tilannetta voidaan arvioida myös pyydettäessä toimitettavien tilinpäätöstietojen ja/tai muun selvityksen sekä hankintayksikön oma-aloitteisesti hankkiman selvityksen perusteella. Ehdokkaat, joiden riskiluokitus Suomen Asiakastieto Oy:n riskiluokituksessa on 5 tai joiden vakavaraisuuden, taloudellisen kantokyvyn sekä maksukyvyn arvioidaan vastaavan riskiluokkaa 5, suljetaan hankintamenettelyn ulkopuolelle. Ehdokkaat, joiden riskiluokitus on 4, voidaan olla hyväksymättä dynaamiseen hankintajärjestelmään, jos ehdokas ei kykene esittämään luotettavaa selvitystä toimenpiteistä, joihin se ryhtyy tai on ryhtynyt vakavaraisuuden, taloudellisen kantokyvyn sekä maksukyvyn parantamiseksi. Jos osallistumishakemus tehdään ryhmittymänä, vaatimus koskee ryhmittymän kaikkia jäseniä. Jos ehdokas käyttää voimavarayksiköitä, tulee kaikkien voimavarayksiköiden täyttää vaatimus.
Utilisation de ce critère: Utilisé
5.1.10.
Critères d’attribution
Critère:
Type: Prix
Nom: Vertailuhinta
Description: DPS:n sisäisessä kilpailutuksessa käytettävät vertailuperusteet on kuvattu osallistumispyynnön liitteessä 2 "Toimintamalli".

Critère:
Type: Qualité
Nom: Laadulliset vertailuperusteet
Description: DPS:n sisäisessä kilpailutuksessa käytettävät vertailuperusteet on kuvattu osallistumispyynnön liitteessä 2 "Toimintamalli".
5.1.11.
Documents de marché
Langues dans lesquelles les documents de marché sont officiellement disponibles: finnois
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: finnois
Date limite de réception des manifestations d’intérêt: 31/12/2030 23:59:00 (UTC+2)
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Non
Facturation en ligne: Requise
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Markkinaoikeus
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché: Hansel Oy
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours: Hansel Oy
Organisation qui reçoit les demandes de participation: Hansel Oy
Organisation qui traite les offres: Hansel Oy
TED eSender: Hansel Oy (Hilma)

   8.  Organisations
8.1.
ORG-0001
Nom officiel: Hansel Oy
Numéro d’enregistrement: 0988084-1
Adresse postale: 00100
Ville: HELSINKI
Code postal: 00100
Subdivision pays (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Pays: Finlande
Adresse électronique: kilpailutus@hansel.fi
Téléphone: +358 294444200
Adresse internet: http://www.hansel.fi
Rôles de cette organisation:
Acheteur
Organisation qui fournit des informations complémentaires sur la procédure de passation de marché
Organisation qui reçoit les demandes de participation
Organisation qui traite les offres
Organisation qui fournit des précisions concernant l’introduction des recours
8.1.
ORG-0002
Nom officiel: Hansel Oy (Hilma)
Numéro d’enregistrement: FI09880841
Adresse postale: Mannerheiminaukio 1 A
Ville: Helsinki
Code postal: 00100
Subdivision pays (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Pays: Finlande
Adresse électronique: tekninen@hankintailmoitukset.fi
Téléphone: +358 295563630
Rôles de cette organisation:
TED eSender
8.1.
ORG-0003
Nom officiel: Markkinaoikeus
Numéro d’enregistrement: FI30061576
Adresse postale: Radanrakentajantie 5
Ville: Helsinki
Code postal: 00520
Subdivision pays (NUTS): Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
Pays: Finlande
Adresse électronique: markkinaoikeus@oikeus.fi
Téléphone: +358 295643300
Rôles de cette organisation:
Organisation chargée des procédures de recours
11. Informations relatives à l’avis
11.1.
Informations relatives à l’avis
Identifiant/version de l’avis: 1ce529b3-c2b6-43b3-8499-71307a9c57a6 - 01
Type de formulaire: Mise en concurrence
Type d’avis: Avis de préinformation ou avis périodique indicatif utilisé comme appel à la concurrence – régime assoupli
Sous-type d’avis: 14
Date d’envoi de l’avis: 31/01/2025 16:02:02 (UTC+2)
Langues dans lesquelles l’avis en question est officiellement disponible: finnois
11.2.
Informations relatives à la publication
Numéro de publication de l’avis: 71396-2025
Numéro de publication au JO S: 23/2025
Date de publication: 03/02/2025

 
 
C L A S S E    C P V
55000000 - Services d'hôtellerie, de restauration et de commerce au détail 
55300000 - Services de restaurant et services de personnel en salle 
55500000 - Services de cantine et service traiteur 
70332000 - Services d'immobilier non résidentiel 
79992000 - Services de réception 
90910000 - Services de nettoyage