Inscrivez-vous 01 49 36 46 20
appel-offre
appel-offre
 
            
Date de publication : 20/03/2025
Date de péremption : 23/04/2026
Type de procédure : Procédure ouverte
Type de document : Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Suède
appel-offre

Suède - Véhicules de lutte contre l'incendie - Brandbil BAS 2025

2025/S 2025-182327  (Voir l'avis original TED)
 
 
V  E  R  S  I  O  N      F  R  A  N  C  A  I  S  E
56/2025
182327-2025 - Mise en concurrence
Suède – Véhicules de lutte contre l'incendie – Brandbil BAS 2025
OJ S 56/2025 20/03/2025
Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Fournitures

   1.  Acheteur
1.1.
Acheteur
Nom officiel: Adda Inköpscentral AB
Adresse électronique: jeanette.bergh@adda.se
Forme juridique de l’acheteur: Autorité régionale
Activité du pouvoir adjudicateur: Services d’administration générale

   2.  Procédure
2.1.
Procédure
Titre: Brandbil BAS 2025
Description: Upphandlingen ska tillgodose upphandlande myndigheters behov av en säkrad försörjning av fordon BAS. Upphandlingen omfattar fordon BAS 1, BAS 3 och BAS
   4.  BAS 1 och BAS 3 med elektrisk drivlina omfattas också av upphandlingen men utan specifikation, dessa specificeras vid avrop. Till varje leverans hör: * garanti * tillhandahållande av reservdelar eller ersättningsdelar i minst 15 år, * nödvändig dokumentation inklusive reservdelslista * utbildning med tillhörande dokumentation * leveransservice
Identifiant de la procédure: ab70c06c-b97b-4a3f-a948-544e475e0fe6
Identifiant interne: 10646
Type de procédure: Ouverte
La procédure est accélérée: non
2.1.1.
Objet
Nature du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 34144210 Véhicules de lutte contre l'incendie
Nomenclature supplémentaire (cpv): 34114100 Véhicules de secours, 34114110 Véhicules de sauvetage, 34144212 Fourgons pompe-tonne, 34144213 Véhicules d'incendie
2.1.2.
Lieu d’exécution
Pays: Suède
N’importe où dans le pays donné
2.1.3.
Valeur
Valeur estimée hors TVA: 1 200 000 000,00 SEK
2.1.4.
Informations générales
Base juridique:
Directive 2014/24/UE
2.1.5.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Nombre maximal de lots pour lesquels un soumissionnaire peut présenter une offre: 1
Conditions du marché:
Nombre maximal de lots pouvant être attribués à un soumissionnaire dans le cadre de marchés: 1
2.1.6.
Motifs d’exclusion
Situation analogue à la faillite prévue dans la législation nationale: Befinner sig anbudsgivaren i en situation motsvarande konkurs till följd av ett liknande förfarande enligt svenska lagar och förordningar? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap 3 § 2d LOU.
Faillite: Har anbudsgivaren gått i konkurs' Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 2a LOU.
Corruption: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för bestickning eller korruption genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Med bestickning avses definitionen i artikel 3 i konventionen om kamp mot korruption som tjänstemän i Europeiska gemenskaperna eller Europeiska unionens medlemsstater är delaktiga i (EUT C 195, 25.6.1997, s. 1). Med korruption avses definitionen i artikel
   2. 1 i rådets rambeslut 2003/568/RIF av den 22 juli 2003 om kampen mot korruption inom den privata sektorn (EUT L 192, 31.7.2003, s. 54). Med korruption avses även korruption enligt svensk lag eller den nationella definition som gäller för anbudsgivare som inte omfattas av svensk lag. Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 2 LOU.
Concordat: Har anbudsgivaren ingått ackordsuppgörelse med borgenärer? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 2c LOU.
Participation à une organisation criminelle: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för deltagande i någon kriminell organisation genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Med deltagande i kriminell organisation avses definitionen i artikel 2 i rådets rambeslut 2008/841/RIF av den 24 oktober 2008 om kampen mot organiserad brottslighet (EUT L 300, 11.11.2008, s. 42). Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 1 LOU.
Accords avec d’autres opérateurs économiques en vue de fausser la concurrence: Har anbudsgivaren ingått överenskommelser med andra leverantörer som syftar till att snedvrida konkurrensen? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap 3 § 4 LOU.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit environnemental: Har anbudsgivaren, såvitt denne känner till, åsidosatt sina skyldigheter i miljölagstiftningen? Enligt vad som avses vad gäller syftet med denna upphandling i nationell lagstiftning, i meddelandet om upphandling, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU. Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 1 LOU.
Blanchiment de capitaux ou financement du terrorisme: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för penningtvätt eller finansiering av terrorism genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Enligt definitionen i artikel 1 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/60/EG av den 26 oktober 2005 om åtgärder för att förhindra att det finansiella systemet används för penningtvätt och finansiering av terrorism (EUT L 309, 25.11.2005, s. 15). Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 4 LOU.
Fraude: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för bedrägeri genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Bedrägeri definieras i artikel 1 i konventionen om skydd av Europeiska gemenskapernas finansiella intressen (EGT C 316, 27.11.1995, s. 48). Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 3 LOU.
Travail des enfants et autres formes de traite des êtres humains: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för människohandel genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Med människohandel avses definitionen i artikel 2 i Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/36/EU av den 5 april 2011 om förebyggande och bekämpande av människohandel, om skydd av dess offer och om ersättande av rådets rambeslut 2002/629/RIF (EUT L 101, 15.4.2011, s. 1). Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 6 LOU.
Insolvabilité: Är anbudsgivaren föremål för insolvens- eller likvidationsförfarande? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 2a LOU.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit du travail: Har anbudsgivaren, såvitt den känner till, åsidosatt sina skyldigheter i arbetsrätten enligt vad som avses i nationell lagstiftning, i meddelandet om upphandling, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU. Motsvarade 13 kap. 3 § 1 LOU.
Biens administrés par un liquidateur: Är anbudsgivarens tillgångar föremål för tvångsförvaltning? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 2b LOU.
Coupable de fausses déclarations, non-communication, n’a pas été en mesure de fournir les documents requis et a obtenu des informations confidentielles de la présente procédure: Har anbudsgivaren: i allvarlig omfattning lämnat oriktiga uppgifter för kontroll av skäl för uteslutning eller övriga kvalificeringskrav, i allvarlig omfattning undanhållit information enligt punkt a) ovan, i allvarlig omfattning inte lämnat kompletterande dokumentation som den upphandlande myndigheten har begärt in med stöd av 15 kap. 3 § LOU , eller otillbörligen försökt att påverka den upphandlande myndighetens beslutsprocess för att tillägna sig konfidentiell information som kan ge aktören otillbörliga fördelar i upphandlingsförfarandet eller så att av oaktsamhet lämnat vilseledande uppgifter som kan ha en väsentlig inverkan på beslut om uteslutning, urval eller tilldelning? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 8-9 LOU.
Conflit d’intérêt créé par sa participation à la procédure de passation de marché: Har anbudsgivaren kännedom om någon intressekonflikt, enligt vad som anges i svensk lagstiftning, meddelandet eller upphandlingsdokumenten, till följd av sitt deltagande i upphandlingsförfarandet? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 6 LOU.
Association directe ou indirecte à la préparation de cette procédure de passation de marché: Har anbudsgivaren eller ett företag med anknytning till denne bistått inköpscentralen med rådgivning eller på annat sätt varit inblandad i förberedelserna av upphandlingsförfarandet? Motsvarade 13 kap. 3 § 7 LOU.
Coupable d’une faute professionnelle grave: Har den ekonomiska aktören gjort sig skyldig till allvarliga fel i yrkesutövningen? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 3 LOU.
Résiliation, dommages et intérêts ou autres sanctions comparables: Har anbudsgivaren varit med om att ett tidigare kontrakt som har upphandlats enligt LOU, enligt lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner eller lagen (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområde har sagts upp i förtid, eller att skadestånd eller jämförbara sanktioner krävts, på grund av allvarliga eller ihållande brister i fullgörandet av något väsentligt krav i kontraktet? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 5 LOU.
Manquement aux obligations dans le domaine du droit social: Har anbudsgivaren, såvitt den känner till, åsidosatt sina skyldigheter i sociallagstiftningen enligt vad som avses i nationell lagstiftning, i meddelandet om upphandling, i upphandlingsdokumenten eller i artikel 18.2 i direktiv 2014/24/EU. Motsvarade 13 kap. 3 § 1 LOU.
Paiement des cotisations de sécurité sociale: Har anbudsgivaren åsidosatt sina skyldigheter i fråga om betalning av sociala avgifter, i det land där denne är etablerad eller i Sverige.
État de cessation d’activités: Har anbudsgivaren avbrutit sin näringsverksamhet? Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 3 § 2d LOU.
Paiement d’impôts et taxes: Har anbudsgivaren åsidosatt sina skyldigheter i fråga om betalning av skatter, i det land där denne är etablerad eller i Sverige.
Infractions terroristes ou infractions liées aux activités terroristes: Har anbudsgivaren själv eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, fällts för terrorbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet genom en lagakraftvunnen dom som meddelades för högst fem år sedan eller i vilken en tidsfrist fastställts som fortfarande gäller? Med terrorbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet avses definitionen i artiklarna 1 och 3 i rådets rambeslut av den 13 juni 2002 om bekämpande av terrorism (EGT L 164, 22.6.2002, s. 3). Denna grund för uteslutning omfattar även anstiftan av eller medhjälp till eller försök att begå brott i den mening som avses i artikel 4 i det rambeslutet. Den här uteslutningsgrunden motsvarar det som anges i 13 kap. 1 § 5 LOU.

   5.  Lot
5.1.
Lot: LOT-0001
Titre: Generell del
Description: Dessa krav ska besvaras och uppfyllas av samtliga anbudsgivare
Identifiant interne: 1541955
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 34144210 Véhicules de lutte contre l'incendie
Nomenclature supplémentaire (cpv): 34114100 Véhicules de secours, 34114110 Véhicules de sauvetage, 34144212 Fourgons pompe-tonne, 34144213 Véhicules d'incendie
5.1.2.
Lieu d’exécution
Pays: Suède
N’importe où dans le pays donné
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 27/08/2025
Date de fin de durée: 26/08/2029
5.1.5.
Valeur
Valeur estimée hors TVA: 1 200 000 000,00 SEK
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): non
5.1.7.
Marché public stratégique
Objectif du marché public stratégique: Réalisation d’objectifs sociaux
Description: Arbetsrättsliga villkor enligt ILO:s kärnkonventioner
Objectif du marché public stratégique: Réduction des incidences sur l’environnement
Description: Systematiskt miljöarbete
Méthode utilisée pour réduire l’incidence environnementale: La prévention et la réduction de la pollution
Objectif social promu: Conditions de travail équitables
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Ekonomisk och finansiell ställning
Description: 40
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Nom: Inskrivning i handelsregister eller motsvarande
Description: Anbudsgivaren ska vara inskriven i handelsregister som förs i den medlemsstat där aktören är etablerad enligt vad som anges i bilaga XI till direktiv 2014/24/EU. För svenska företag avses aktiebolags-, handels- eller föreningsregistret. Anbudsgivare från vissa medlemsstater kan behöva uppfylla andra krav som anges i den bilagan. Inköpscentralen kommer att kontrollera att detta krav är uppfyllt genom att hämta in uppgifter från Skatteverket och kreditupplysningsföretag eller liknande. Företag som inte har denna registrering i Sverige kontrolleras genom motsvarande intyg från det egna landet.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: Referensuppdrag
Description: Referensuppdrag
Utilisation de ce critère: Utilisé
5.1.11.
Documents de marché
Date limite de demande d’informations complémentaires: 13/04/2025 22:00:00 (UTC)
Adresse des documents de marché: https://tendsign.com/doc.aspx?MeFormsNoticeId=51754
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: suédois
Catalogue électronique: Autorisée
Date limite de réception des offres: 23/04/2025 21:59:59 (UTC)
Date limite de validité de l’offre: 274 Jours
Informations relatives à l’ouverture publique:
Date d'ouverture: 23/04/2025 22:00:00 (UTC)
Lieu: Hornsgatan 20, Stockholm
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Pas encore connu
Un accord de confidentialité est requis: non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: non
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Accord-cadre, avec remise en concurrence
Nombre maximal de participants: 3
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
Enchère électronique: non
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Förvaltningsrätten i Stockholm
Informations relatives aux délais de recours: LOU - Lag (2016:1145) om offentlig upphandling
5.1.
Lot: LOT-0002
Titre: Utvärdering
Description: Påbyggnad och leverans av släckningsfordon
Identifiant interne: 1578071
5.1.1.
Objet
Nature du marché: Fournitures
Nomenclature principale (cpv): 34144210 Véhicules de lutte contre l'incendie
Nomenclature supplémentaire (cpv): 34114100 Véhicules de secours, 34114110 Véhicules de sauvetage, 34144212 Fourgons pompe-tonne, 34144213 Véhicules d'incendie
5.1.2.
Lieu d’exécution
Pays: Suède
N’importe où dans le pays donné
5.1.3.
Durée estimée
Date de début: 27/08/2025
Date de fin de durée: 26/08/2029
5.1.5.
Valeur
Valeur estimée hors TVA: 1 200 000 000,00 SEK
5.1.6.
Informations générales
Participation réservée: La participation n’est pas réservée.
Projet de passation de marché non financé par des fonds de l’UE
Le marché relève de l’accord sur les marchés publics (AMP): non
5.1.7.
Marché public stratégique
Objectif du marché public stratégique: Réalisation d’objectifs sociaux
Description: Arbetsrättsliga villkor enligt ILO:s kärnkonventioner
Objectif du marché public stratégique: Réduction des incidences sur l’environnement
Description: Systematiskt miljöarbete
Méthode utilisée pour réduire l’incidence environnementale: La prévention et la réduction de la pollution
Objectif social promu: Conditions de travail équitables
5.1.9.
Critères de sélection
Critère:
Type: Capacité économique et financière
Nom: Ekonomisk och finansiell ställning
Description: 40
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Aptitude à exercer l’activité professionnelle
Nom: Inskrivning i handelsregister eller motsvarande
Description: Anbudsgivaren ska vara inskriven i handelsregister som förs i den medlemsstat där aktören är etablerad enligt vad som anges i bilaga XI till direktiv 2014/24/EU. För svenska företag avses aktiebolags-, handels- eller föreningsregistret. Anbudsgivare från vissa medlemsstater kan behöva uppfylla andra krav som anges i den bilagan. Inköpscentralen kommer att kontrollera att detta krav är uppfyllt genom att hämta in uppgifter från Skatteverket och kreditupplysningsföretag eller liknande. Företag som inte har denna registrering i Sverige kontrolleras genom motsvarande intyg från det egna landet.
Utilisation de ce critère: Utilisé

Critère:
Type: Capacité technique et professionnelle
Nom: Referensuppdrag
Description: Referensuppdrag
Utilisation de ce critère: Utilisé
5.1.11.
Documents de marché
Date limite de demande d’informations complémentaires: 13/04/2025 22:00:00 (UTC)
Adresse des documents de marché: https://tendsign.com/doc.aspx?MeFormsNoticeId=51754
5.1.12.
Conditions du marché public
Conditions de présentation:
Présentation par voie électronique: Requise
Langues dans lesquelles les offres ou demandes de participation peuvent être présentées: suédois
Catalogue électronique: Autorisée
Date limite de réception des offres: 23/04/2025 21:59:59 (UTC)
Date limite de validité de l’offre: 274 Jours
Informations relatives à l’ouverture publique:
Date d'ouverture: 23/04/2025 22:00:00 (UTC)
Lieu: Hornsgatan 20, Stockholm
Conditions du marché:
Le marché doit être exécuté dans le cadre de programmes d’emplois protégés: Pas encore connu
Un accord de confidentialité est requis: non
Facturation en ligne: Requise
La commande en ligne sera utilisée: oui
Le paiement en ligne sera utilisé: oui
5.1.15.
Techniques
Accord-cadre: Accord-cadre, avec remise en concurrence
Nombre maximal de participants: 3
Informations sur le système d’acquisition dynamique: Pas de système d’acquisition dynamique
Enchère électronique: non
5.1.16.
Informations complémentaires, médiation et réexamen
Organisation chargée des procédures de recours: Förvaltningsrätten i Stockholm
Informations relatives aux délais de recours: LOU - Lag (2016:1145) om offentlig upphandling

   8.  Organisations
8.1.
ORG-0001
Nom officiel: Adda Inköpscentral AB
Numéro d’enregistrement: 5568194798
Département: Ekonomi och HR
Adresse postale: c/o Slussgården AB
Ville: STOCKHOLM
Code postal: 11882
Subdivision pays (NUTS): Extra-Regio NUTS 3 (SEZZZ)
Pays: Suède
Point de contact: Jeanette Bergh
Adresse électronique: jeanette.bergh@adda.se
Téléphone: 08-7095900
Adresse internet: http://www.adda.se
Rôles de cette organisation:
Acheteur
8.1.
ORG-0002
Nom officiel: Förvaltningsrätten i Stockholm
Numéro d’enregistrement: 202100-2742
Ville: Stockholm
Code postal: 115 76
Subdivision pays (NUTS): Stockholms län (SE110)
Pays: Suède
Adresse électronique: forvaltningsrattenistockholm@dom.se
Téléphone: +46 (0)8 561 680 00
Rôles de cette organisation:
Organisation chargée des procédures de recours
Informations relatives à l’avis
Identifiant/version de l’avis: eedc90cf-6599-4c34-94e1-3bcecc3d6bdf - 01
Type de formulaire: Mise en concurrence
Type d’avis: Avis de marché ou de concession – régime ordinaire
Sous-type d’avis: 16
Date d’envoi de l’avis: 19/03/2025 10:36:08 (UTC)
Date d’envoi de l’avis (eSender): 19/03/2025 10:36:16 (UTC)
Langues dans lesquelles l’avis en question est officiellement disponible: suédois
Numéro de publication de l’avis: 182327-2025
Numéro de publication au JO S: 56/2025
Date de publication: 20/03/2025

 
 
C L A S S E    C P V
34114100 - Véhicules de secours 
34114110 - Véhicules de sauvetage 
34144210 - Véhicules de lutte contre l'incendie 
34144212 - Fourgons pompe-tonne 
34144213 - Véhicules d'incendie